Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2017.11.17 09:06 | aktualizacja: 2019.08.19 12:37

Jak chronić konto bankowe?

Konto bankowe jest najbezpieczniejszym produktem bankowym. Za jego pośrednictwem zapłacimy za wszelkie produkty czy usługi, a pracodawca przelewa na nie pensje. Nie trzeba tłumaczyć jak działa. Dzięki zdalnemu dostępowi przez bankowość mobilną i internetową, możemy korzystać z niego w każdej chwili i miejscu. Jednak wciąż zbyt mało przywiązujemy uwagi do tego, że musimy również dbać o jego bezpieczeństwo. Uważamy, że zrobi to za nas nasz bank. Zapominamy, że zazwyczaj celem ataku nie jest bank, ale jego klient - on jest tym najsłabszym ogniwem. Dlatego przypomnimy jak powinniśmy się zachowywać, by utrzymać bezpieczeństwo swoich środków finansowych.
Jak chronić konto bankowe?
Jak chronić konto bankowe?

Zabezpieczenia bankowe

Komisja Nadzoru Finansowego zobowiązuje wszystkie banki do ciągłego i systematycznego podwyższania standardów bezpieczeństwa. Stosują one rożnego rodzaju systemy zabezpieczeń dostępu do rachunku oraz dokonywanych transakcji.

  • Uwierzytelnienie, które polega na podaniu w trakcie logowania: identyfikatora i wcześniej ustalonego hasła. Powinno zawierać duże i małe litery, cyfry oraz znaki specjalne. Hasło może być wpisywane całościowo lub tzw. sposób maskowany, gdzie wpisujemy tylko niektóre jego znaki.
  • 3D Secure, czyli autoryzacja polegająca na potwierdzaniu jednorazowym kodem dokonywanych transakcji przelewowych czy tych dokonywanych za pomocą karty płatniczej w Internecie. Kody są wysyłane SMS-em lub generowane za pomocą tzw. tokenów.
  • Limity transakcji. Bank pozwala na samodzielne ustawienie wysokości maksymalnej kwoty limitu wypłaty gotówkowej, limitu płatności internetowej czy płatności za pomocą karty płatniczej. Może być ustawiony dla pojedynczej transakcji (też zbliżeniowej) lub sumy wszystkich dokonywanych w czasie jednego dnia.
  • Powiadomienia SMS. Po każdej transakcji na naszym koncie bankowym, zostaniemy o tym poinformowani przez wiadomość tekstową na podany przez nas numer telefonu komórkowego.
  • Kod PIN, który musi być zawsze podany przy wypłacie gotówki w bankomacie czy płatności bezgotówkowej w punkcie z terminalem płatniczym.

Własne metody bezpieczeństwa

To my jako użytkownicy musimy dbać, aby niepowołane osoby nie miały dostępu do istotnych informacji. Musimy zadbać, by informacje o nas nie zostały przechwycone lub pozyskane przez przestępców. To niełatwe, ponieważ w czasie codziennego użytkowania konta bankowego mimowolnie idziemy na łatwiznę. Dodatkowo brak własnych, negatywnych doświadczeń usypia naszą czujność i wpadamy w rutynę. Aby bezpieczniej korzystać z konta bankowego, powinniśmy pamiętać o stosowaniu następujących czynności:

  • ustawiamy tzw. "silne" hasło, do swojego internetowego konta bankowego, które zmieniamy cyklicznie - nie podajemy go nikomu, ani nie pozwalamy na zapisywanie go przez przeglądarki czy programy - stosując zasadę ograniczonego zaufania;
  • okresowo przeglądamy historie wykonanych przelewów w poszukiwaniu tych podejrzanych oraz numery kont w zdefiniowanych zleceniach przelewów - pozwoli to nam wyłapać takie, których nie zlecaliśmy lub dane, które zostały zmienione;
  • instalujemy i systematycznie aktualizujemy program antywirusowy na telefonie i komputerze - uchroni nas to przed szpiegowskim oprogramowaniem;
  • wpisujemy ręcznie numer konta do przelewu, nie wklejamy go, ponieważ istnieją programy, które wklejają z góry ustalony tekst/numer konta;
  • Zawsze wylogowujemy się po skorzystaniu z konta za pomocą Internetu czy komórki. Nie wystarczy samo zamknięcie przeglądarki;
  • jeśli nie musimy podawać swoich danych prywatnych — nie róbmy tego. Im mniej informacji o tobie jest w sieci, tym jesteś bezpieczniejszy;
  • Nie otwieramy linków, wiadomości mailowych czy SMS-owych nieznanego pochodzenia sugerujących zalogowanie się na swoje konto. Pamiętajmy, że bank kontaktuje się z nami za pomocą korespondencji wewnętrznej w panelu konta.
  • Sprawdzamy, czy na stronie internetowej, gdzie logujemy się do konta w adresie jest początek: "https://" oraz czy widzimy kłódeczkę koło paska adresu. Gwarantują one szyfrowanie protokołem SSL/TLS. Klikając w nią, sprawdzisz certyfikat i to, czy na pewno należy on do banku.
  • Loguj się wyłącznie na własnych urządzeniach. Jeśli już musimy korzystać z komputera czy telefonu dostępnego dla innych osób, po zakończeniu sesji skasuj jej historię oraz zapisane ciasteczka.
  • W przypadku płatności kartą płatniczą, nie zapisujemy PIN-u do niej, ani nie podajemy go osobom trzecim. Gdy kupujemy w Internecie, sprawdzamy dokładnie sprzedawcę, gdy chcemy podać dane z karty;
  • Jeśli coś budzi naszą wątpliwość, najpierw dzwońmy na infolinie banku, by to zweryfikować.

Na koniec - zanim zdecydujemy o wyborze konta bankowego, oprócz analizowania jego kosztów obsługi - sprawdźmy również, jakie zabezpieczenia stosuje dany bank.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 3301
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
17 września 2024 Biłgoraj
Biłgoraj w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę
Dziś, 17 września 2024 roku, mija 85 lat od tragicznych wydarzeń, które na zawsze zmieniły oblicze Polski i narodu polskiego. W dniu, w którym Związek Sowiecki dokonał barbarzyńskiej agresji na naszą Ojczyznę, władze samorządowe i mieszkańcy Biłgoraja wspominają ofiary rosyjskich zbrodni, pamiętając o ich poświęceniu oraz niesłabnącej woli walki o wolność i suwerenność Polski.
w środę, godzina 09:38 Brodziaki
Największy piknik historyczny w regionie już w tę niedzielę
w czwartek, godzina 20:14 Gmina Biłgoraj
Gmina żegna pięciu dyrektorów
13 września 2024 Frampol
Pamiętają o tragicznej historii Frampola [NOWE ZDJĘCIA]
Władze Frampola zaprosiły na obchody związane z 85. rocznicą bombardowania miasta. Wydarzenie odbyło się w piątek 13 września.
w czwartek, godzina 16:49 Biłgoraj
Utrudnienia w Biłgoraju po zdarzeniu drogowym [AKTUALIZACJA]
w środę, godzina 20:25 Gmina Józefów
Potrącenie na DW nr 853. Nie żyje mężczyzna [AKTUALIZACJA]
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl