Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2017.11.27 17:47 | aktualizacja: 2017.11.27 18:06

"Wróciliśmy do tego co było"

Tak wprowadzoną niespełna trzy miesiące temu reformę oświaty podsumował dyrektor zamojskiej delegatury Lubelskiego Kuratorium Oświaty Tomasz Zieliński. O pierwszych wrażeniach i przemyśleniach związanych z reformą rozmawiano w poniedziałkowe popołudnie, 27 listopada. Na spotkanie z udziałem lubelskiej kurator oświaty Teresą Misiuk zaprosił poseł Piotr Olszówka.
"Wróciliśmy do tego co było"
"Wróciliśmy do tego co było"

W bieżącym roku szkolnym weszła w życie reforma systemu edukacji, która przywróciła m.in. ośmioklasową podstawówkę, czteroletnie liceum i zlikwidowała szkoły gimnazjalne. Wprowadzono też trzyletnie szkoły branżowe, dwuletnie szkoły branżowe II stopnia, trzyletnie szkoły specjalne przysposabiające do pracy oraz szkoły policealne.

Od wprowadzonych zmian właśnie mijają trzy miesiące. Czas więc na pierwsze wnioski. - Wychodząc na przeciw oczekiwaniom społecznym postanowiłem zorganizować spotkanie z kurator oświaty, by przybliżyć zagadnienia związane z reformą. Do mojego biura trafiały pytania zarówno od nauczycieli, jak i innych zainteresowanych tematem osób, dlatego uznałem, że konieczna jest dyskusja w szerszym gronie. Jeszcze podczas kampanii wyborczej była mowa o szeroko rozumianej reformie oświaty, jako partia rządząca wprowadziliśmy szereg zmian w systemie oświaty. Z pewnością jest jeszcze wiele pytań związanych z tym zagadnieniem - powiedział w rozmowie z portalem bilgorajska.pl poseł Piotr Olszówka, inicjator spotkania.

W spotkaniu udział wzięli lubelska kurator oświaty Teresa Misiuk, dyrektor zamojskiej delegatury Lubelskiego Kuratorium Oświaty Tomasz Zieliński. Obecni byli też samorządowcy z terenu powiatu na czele ze starostą Kazimierzem Paterakiem. Nie zbrakło nauczycieli, dyrektorów szkół i pracowników wydziałów edukacji.

- Chętnie przyjęłam zaproszenie na dzisiejsze spotkanie, bo to świetna okazja by podzielić się kilkoma informacjami, które pokazują skutki i konsekwencje wprowadzonych zmian - mówiła kurator Teresa Misiuk i dodała: - 1 września 2017 roku rozpoczęło się wdrażanie zmian w systemie polskiej oświaty. Znaczna część dyskusji dotyczyła zatrudnienia nauczycieli, pracowników oświaty. Były obawy co do znacznej ilości zwalnianych osób. My mówiliśmy, że takiego zagrożenia nie ma i dziś z satysfakcją mogę powiedzieć, że te przewidywania znalazły potwierdzenie. A dane czerpiemy z Systemu Informacji Oświatowej, które przekazują dyrektorzy szkół i samorządowcy.

Kurator podkreśliła, że ilość uczniów na terenie woj lubelskiego (w porównaniu rok do roku - dane za rok szkolny 2017/2018) zmniejszyła się o 4035, to ok. 10 szkół liczących po 400 uczniów. O 360 zwiększyła się za to ilość oddziałów w szkołach. Ogólna liczba etatów nauczycieli zwiększyła się o 821, więcej w porównaniu z ubiegłym rokiem jest też nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze. Zmniejszyła się liczba etatów niepełnych. - Wyraźnie widzimy więc, że to czego się obawiano absolutnie się nie spełniło - podsumowała kurator.

- Wróciliśmy do tego co było - stwierdził za to dyrektor zamojskiej delegatury Lubelskiego Kuratorium Oświaty Tomasz Zieliński i podkreślił, że zmiany są pozytywne. - Przede wszystkim dla organów prowadzących i dyrektorów szkół wróciły rejony wizytatorskie, co zapewnia lepszy nadzór. Każdy ma swojego wizytatora, z którym można na bieżąco wymieniać uwagi. Nie zawsze musi odbywać się kontrola, czasem wystarczy rozmowa, podczas której znajduje się rozwiązanie problemu, na czym każdy tylko zyskuje - mówił dyrektor Zieliński.

Pozytywnie na temat wprowadzonych zmian wyraża się dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1. - Wdrażanie reformy oceniam pozytywnie, jestem absolutnie za tymi zmianami. Testowany już system 8+4 sprawdził się i warto było do tego wrócić - powiedział dyrektor Kurzyna. Zaznaczył też, że nie będzie problemu z przyjęciem większej ilości uczniów, gdyż starsza młodzież będzie uczyć się w budynku dotychczas będącym siedzibą gimnazjum. - Gdyby nie ten lokal byłby problem - dodał Marian Kurzyna. Większych problemów z wprowadzeniem reformy nie miało Starostwo Powiatowe. - Nauczycieli wygaszanego gimnazjum zagospodarowaliśmy w innych placówkach, kilku odeszło na emerytury. Wykorzystujemy też sam budynek i nie ma obaw, że będzie ona stał nieużytkowany - mówi starosta Kazimierz Paterak.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
red. dodany
 
Odsłon: 3791
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (5)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
047-99f
~ obserwując   Sami to wprowadzili jako AWS ( za ministra Handke) i ta sama opcja zlikwidowała.
28 listopada 2017
+4
-1
949-b13
~ aa   wróciliśmy do tego co było-komuno wróć stało się faktem..
28 listopada 2017
+3
-3
f8e-7c4
~ bq   Komuna zawsze dobrze się czuła w szkołach .Pamiętam te czasy jak nauczyciele przodowali na 1maja z czerwonymi szturmówkami a płyta był num 1
27 listopada 2017
+11
-1
421-515
~ Łukasz   Co robi Radny KRĘT na zebraniu. GŁOSOWAŁ ZA JÓZEFEM DECHNIKIEM i sprzeciwia się PiS.
TYLKO A. Łęcki głosował przeciw Honrowy dla Miasta JÓZEF "Stalin" Dechnik - NKWD
Po co go wpuszczacie na zebrania działaczy "Bolków" SB
27 listopada 2017
+5
-7
053-ff3
~ czyli powrót do korzeni jednak komuna   powróciła samo stwierdzenie ".... wróciliśmy do tego co było ...." , i stwierdzenie jednego z polityków że ,pis działa na rzecz putina jest jak najbardziej prawdziwe. jeszcze tylko poczekamy kiedy obowiązkowe lektury to będą działa lenina ,marksa i engelsa
27 listopada 2017
+16
-8
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
17 września 2024 Biłgoraj
Biłgoraj w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę
Dziś, 17 września 2024 roku, mija 85 lat od tragicznych wydarzeń, które na zawsze zmieniły oblicze Polski i narodu polskiego. W dniu, w którym Związek Sowiecki dokonał barbarzyńskiej agresji na naszą Ojczyznę, władze samorządowe i mieszkańcy Biłgoraja wspominają ofiary rosyjskich zbrodni, pamiętając o ich poświęceniu oraz niesłabnącej woli walki o wolność i suwerenność Polski.
w środę, godzina 09:38 Brodziaki
Największy piknik historyczny w regionie już w tę niedzielę
w czwartek, godzina 20:14 Gmina Biłgoraj
Gmina żegna pięciu dyrektorów
13 września 2024 Frampol
Pamiętają o tragicznej historii Frampola [NOWE ZDJĘCIA]
Władze Frampola zaprosiły na obchody związane z 85. rocznicą bombardowania miasta. Wydarzenie odbyło się w piątek 13 września.
w czwartek, godzina 16:49 Biłgoraj
Utrudnienia w Biłgoraju po zdarzeniu drogowym [AKTUALIZACJA]
we wtorek, godzina 12:54 Aleksandrów
Nowy zastępca wójta
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl