Plany były ambitne. W ubiegłym roku władze Biłgoraja przystąpiły do konkursu pod hasłem "Modelowa rewitalizacja miast" ogłoszonego przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Celem konkursu było celem konkursu było wsparcie jednostek w procesie opracowywania programów rewitalizacji i modelowych działań w zakresie rewitalizacji na obszarach miejskich.
Do rywalizacji o dofinansowanie przystąpiło 240 miejscowości. Jak wyjaśniał rzecznik MIiR Piotr Popa oceniane propozycje dotyczyły przede wszystkim kształtowania przestrzeni miejskiej, mieszkalnictwa, partycypacji społecznej, ochrony i wykorzystania potencjału dziedzictwa kulturowego, czy ożywienia gospodarczego. Biłgoraj z projektem pod tytułem "Zielony Biłgoraj - miasto przywrócone mieszkańcom" dostał się do drugiego etapu. Była szansa na pozyskanie środków zewnętrznych na realizację projektu. Zorganizowano nawet spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami miasta, by zdiagnozować potrzeby społeczne. Relację ze spotkania znajdą państwo w artykule pt. Nasze miasto - zmieńmy je wspólnie.
Niestety plany, przynajmniej na razie, zostaną na papierze. Ministerstwo właśnie zakończyło ocenę wniosków o udzielenie dotacji złożonych w II etapie konkurs u. Spośród 57 wniosków wybrano 20 projektów. Ich łączna wartość to blisko 43,7 mln zł.
Niestety w tym gronie nie ma Biłgoraja. Nasz projekt uplasował się na 40. miejscu z łączną ilością 401 punktów. Najlepszy okazał się projekt złożony przez miasto Włocławek, na kolejnych pozycjach uplasowały się takie miejscowości jak: Warszawa, Wrocław, Dąbrowa Górnicza, Milicz i Hrubieszów.
Dofinansowanie otrzymał także Lublin. Miasto zrealizuje zadanie polegające na rewitalizacji obszaru ul. Lubartowskiej i dawnego Podzamcza. Na ten cel samorząd dostanie ponad 1,2 mln zł.