Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2016.03.26 12:43

Zakupy online: kiedy nie można zwrócić towaru?

Zasadniczo w handlu internetowym istnieje prawo do zwrotu zakupionego towaru bez podania przyczyny w ciągu 14 dni od dokonania zakupu. Prawo to nie obowiązuje jednak wszystkich zakupów - są kategorie, co do których konsumenckie prawo odstąpienia od umowy nie działa. Czego dotyczą wyjątki od reguły?
Zakupy online: kiedy nie można zwrócić towaru?
Zakupy online: kiedy nie można zwrócić towaru?

Prawo konsumenckiego odstąpienia od umowy

Zakupy przez Internet stają się coraz popularniejsze. W sieci kupujemy już niemal wszystko - ubrania, sprzęt AGD i RTV, biżuterię, żywność. Dużym ułatwieniem jest możliwość dokonywania zakupów na raty czy pożyczki online, dzięki którym możemy pozwolić sobie na wstrzelenie się w każdą promocję. Co do zasady od umowy sprzedaży, zarówno tej finansowanej jednorazowo, jak i ratalnej, możemy odstąpić w terminie 14. dni od jej zawarcia.

Przedmioty, których nie można zwrócić

Od powyższej zasady istnieją jednak wyjątki. Zostały one przewidziane w ustawie o prawach konsumenta. Klienci robiący zakupy w sklepach internetowych powinni mieć świadomość, że dokonując zakupów pewnych kategorii, nie będą mieli prawa do odstąpienia od umowy. Dzieje się tak w przypadku następujących kategorii produktów:

1. Towary wyprodukowane na indywidualne zamówienie. W tej kategorii mieści się np. biżuteria z wygrawerowanym zamówionym tekstem, meble wykonane na wymiar, sukienka szyta na miarę czy soczewki kontaktowe o specjalnych parametrach.
2. Produkty, które się szybko psują. Zasadniczo w grę wchodzi żywność.
3. Prasa. Nie można zwrócić zamówionych gazet i czasopism. Nie stoi to jednak na przeszkodzie wypowiedzeniu umowy prenumeraty - można od niej odstąpić do 14 dni od otrzymania pierwszego numeru periodyku.
4. Produkty, których cena zależy od wahań na rynku finansowym. Chodzi tu np. o waluty obce, akcje, obligacje.

Co z towarem używanym?

Konsument, oddając towar do sklepu, ma obowiązek zwrócić go w stanie niezmienionym. Ma jednak prawo korzystania z rzeczy w takim zakresie, w jakim jest to konieczne do stwierdzenia charakteru rzeczy, jej cech i funkcjonowania. Mamy więc prawo rzecz rozpakować, przymierzyć, sprawdzić wytrzymałość i jakość rzeczy, stwierdzić brak usterki (np. aparatu fotograficznego). W takich sytuacjach sprzedający ma obowiązek rzecz przyjąć i zwrócić nam zapłaconą kwotę, mimo że przedmiot nosić będzie minimalne ślady użytkowania.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 2673
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (4)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
ce4-795
~ Andrzej1   Niestety, czasem się tak zdarza. Ja uważam, że nie ma co się przejmować, szczególnie że odesłanie towaru nie stanowi problemu. Przez portal http://furgonetka.pl/ możecie sprawdzić, jak dobrać kuriera tak, by wyszła Was tania paczka. Sami pomyślcie, jakie daje to perspektywy.
7 marca 2018
brak ocen
PL
9ac-169
~ vG  do ~ bbb   W latach 90. takie zwroty były możliwe i w normalnych, stacjonarnych sklepach. Buractwo (inaczej takich ludzi nazwać nie można) masowo "kupowało" np. kamery wideo (na chrzciny, komunie), magnetowidy (na święta, żeby rodzinie pokazać, że mnie stać), aparaty fotograficzne (na wycieczki)... potem oddawano używany sprzęt, a sklep musiał go sprzedawać. Na szczęście potem zmieniono przepisy.
2 kwietnia 2016
brak ocen
PL
f87-f1e
~ kaja   Ja już nie raz miałam do czynienia z nieuczciwymi sprzedającymi dlatego teraz kupuję na arena.pl. Oni dokładnie każdego weryfukują więc i co wazne osoba prywatna nie może niczego sprzedawać.
2 kwietnia 2016
brak ocen
PL
2a3-87b
~ bbb   Z tego artykułu wynika, iż jadę na wczasy, kupuje lustrzankę, robię zdjęcia, mam extra fotki i po paru dniach oddaje i mam kasę spowrotem. To po co mam kupować jak można za darmo poużywać i oddać? Cos tu nie tak. Wesołych świąt.
26 marca 2016
brak ocen
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w sobotę, godzina 15:02 Biłgoraj
Jubileusz biłgorajskiego liceum
W sobotę 28 września społeczność Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju uroczyście obchodziła jubileusz 25-lecia istnienia szkoły. Był to wyjątkowy dzień pełen refleksji, wspomnień i spotkań, który zgromadził społeczność szkolną, absolwentów oraz przyjaciół placówki.
w poniedziałek, godzina 13:29 Biłgoraj
Nabór na stanowisko nadleśniczego
dzisiaj, 10:22 Biłgoraj
Poznaj tajniki grzybobrania
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl