Uroczyste otarcie 42. Międzywojewódzkiego Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych odbyło się w piątkowe popołudnie, 3 lutego, w sali widowiskowej Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury. Wszystkich gości witał gospodarz Tarnogrodu Eugeniusz Stróż.
Na widowni zasiedli m.in.: pełnomocnik wojewody lubelskiego ds. kultury ludowej Zdzisław Podkański, dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Agnieszka Komar - Morawska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury Lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego Andrzej Miskur, wicestarosta powiatu biłgorajskiego Jarosław Piskorski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie Artur Sępoch, poseł Piotr Olszówka.
Wydarzenie potrwa do najbliższej niedzieli, w ciągu trzech dni goście będą mogli obejrzeć wiele ciekawych przedstawień.
W piątek Zespół Obrzędowy z Hańska zaprezentował widowisko zatytułowane "Wilia św. Jana", Zespół Pasjonaci z Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie "Cud świętej nocy", Zespół Śpiewaczy "Niespodzianka" z Krowicy Samej przedstawienie pt. "Najduch", a Zespół "Załuczanie" ze Starego Załucza - "Szykujemy zapasy na zimę". Tego dnia zaplanowano także zajęcia warsztatowe z Radą Artystyczną.
- Teatr amatorski to przestrzeń realizacji pasji i marzeń. Pozwala oderwać się od rzeczywistości, by przenieść się w zupełnie inny wymiar. Teatry wiejskie pelnią jeszcze jedną funkcję - stanowią doskonały nośnik polskiej kultury ludowej. Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie to prawdziwa skarbnica rodzimego folkloru. Tarnogrodzkie przedstawienia są zawsze bogate w materiał kulturowy i etnologiczny, urozmaicone pod względem form wypwiedzi teatralnej, wierne gwarze i kulturze małych ojczyzn, co stanowi o sile przekazu i autentyczności prezentacji - napisał do uczestników wydarzenia marszałek województwa Sławomir Sosnowski.
Na kolejne przedstawienia zapraszamy już jutro. W sobotę od godz. 9:30 na scenie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury wystąpią: Szkolne Koło Teatralne "Korale" z ZSCKR w Korolówce - Osadzie, Teatr "Sioło" z Ralszawy i Zespół Folklorystyczny "Jutrzenka" z Dołhobrodów. Na godz. 15 zaplanowano drugą część przedstawień, na scenę wyjdą: Zespół Ludowy "Jaciska" z Nowej Wsi, Zespół Obrzędowy "Janowiacy" z Janowa Lubelskiego, Zespół Obrzędowy ze Zdzisłowic oraz Zespół Pieśni Ludowej z Marzysza.
W niedzielę wystąpią za to: Zespół "Grabiowanki" z Grabowa nad Wisłą oraz Grupa Teatralna "Kantor wymiany myśli" z Wielopola Skrzyńskiego.
Uroczyste zakończenie Sejmiku odbędzie się w samo południe, o godz. 12.
Wydarzenia towarzyszące to: wystawy fotografii oraz zajęcia warsztatowe z Radą Artystyczną. 42. Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych zorganizowano pod patronatem i przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Zarządu Głównego Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie, Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie, marszałka województwa lubelskiego, Towarzystwa Kultury Teatralnej Ziemi Lubelskiej, starosty biłgorajskiego, burmistrza Tarnogrodu, Tarnogrodzkiego Towarzystwa Regionalnego i Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury.