Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2018.07.23 11:34 | aktualizacja: 2018.07.23 11:42

Wyruszyli w dalszą drogę

Zakończyła się biłgorajska część Festiwalu "Śladami Singera". Artyści z Chorwacji, Izraela, Czech, Włoch, Polski i Martyniki wyruszyli w dalszą podróż z Jaszą Mazurem - głównym bohaterem "Sztukmistrza z Lublina", mistrzem akrobacji i niezrównanym magikiem. Podróżnicy odwiedzają miejscowości, w których rozgrywa się akcja opowiadań noblisty Icchoka Baszewisa Singera. W poniedziałek, 23 lipca, będą w Tyszowcach.
Wyruszyli w dalszą drogę
Wyruszyli w dalszą drogę

Artyści podróżujący w ramach Festiwalu "Śladami Singera" przyjechali do Biłgoraja w sobotę, wtedy można było obejrzeć jednodniową wystawę "Było miasto... Podróże przez zapomniany kontynent", ale także wziąć udział w grze terenowej. Relację z tej części znajdą Państwo pod adresem Biłgorajskie ślady Singera.

W niedzielę rozpoczęły się pokazy akrobatyki, aktorstwa, czy tańca. Swoje umiejętności zaprezentowało 13 sztukmistrzów: żonglerze, mim, tancerze, muzycy, aktorzy oraz mistrz hula-hoop. Sztukmistrze występowali w różnych punktach miasta. Wtedy można było z nimi porozmawiać i dopytać o tajniki sztuki. Wieczorem odbyło się za to widowisko "Przyjaciele Sztukmistrza" - w czasie spektaklu plenerowego artyści dali wspólny pokaz do akompaniamentu muzyki na żywo i fragmentów opowiadań Singera.

Stworzyli widowisko łączące taniec, cyrk, teatr, fire-show i muzykę z opowieścią o tradycji przedwojennego sztetlu. Pokazy (w reżyserii Arkadiusza Ziętka) odbyły się na placu przy Biłgorajskim Centrum Kultury. Artyści nawiązali zarówno do prozy Singera, jak i do historii miasta oraz do stylu życia dawnych mieszkańców. Ostatni ze spektakli odbędzie się 28 lipca w Lublinie podczas Carnavalu Sztukmistrzów.

- Festiwal to w zamyśle bardzo nietypowe przedsięwzięcie. Możliwe jedynie tu, w tym regionie. Jego celem jest nie tylko zabawa, jak w większości tego typu kulturalnych wydarzeń. Dlatego właśnie zaprosiliśmy aktorów, muzyków, tancerzy, cyrkowców… Innym ważnym celem naszego festiwalu jest także, a może przede wszystkim, wywołanie refleksji dotyczącej naszej indywidualnej i zbiorowej Pamięci - mówi Witold Dąbrowski.

Tradycją stało się, że w każdej z miejscowości festiwalowi towarzyszy gazeta "Sztukmistrz" (np. "Sztukmistrz chełmski", "Sztukmistrz józefowski"), która ma na celu nie tylko prezentację festiwalu; znajdą się w niej także artykuły poświęcone wielokulturowej historii miast i miasteczek Lubelszczyzny. Artykuły były pisane przez mieszkańców miejscowości znajdujących się na trasie festiwalu. Większość autorów uczestniczyła wcześniej w warsztatach z Mikołajem Grynbergiem.

Idea Festiwalu "Śladami Singera"
Członkowie Akademii Szwedzkiej, przyznając Icchokowi Singerowi Literacką Nagrodę Nobla, napisali w uzasadnieniu: "za pełną uczucia sztukę prozatorską, która, wyrastając z polsko-żydowskich tradycji kulturowych porusza jednocześnie odwieczne problemy". Idea festiwalu powstała z chęci popularyzacji twórczości noblisty i pragnienia uświadamiania mieszkańcom Lubelszczyzny tego polsko-żydowskiego dziedzictwa.

Głównym partnerem projektu jest Województwo Lubelskie. Festiwal wspiera także Ambasada Izraela w Polsce.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
red. dodany
 
Odsłon: 4076
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (8)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
8b8-39e
~ Misza  do ~ formaldehyd   Nikt nie mówi że pstryk i że to był obry system. Chodzi o to że jak kiedyś władze miasta robiły festyny kilkudniowe to każdy zadowolony. Teraz nie robi bo zmniejsza koszta. Po za tym jeżeli chodzi o tą imprezę to jest sponsorowana z zewnętrznego niezależnego budżetu. Wkład miasta jest taki że jedyne co robi to udostępnia miejsce jakim jest BCK i zapewnia nocleg artystom. Dodatkowo każdy ma swój wybór czy chce w niej uczestniczyć czy nie. A jeżeli ktoś bardzo chce działać w tym mieście to droga jest otwarta nikt nikomu nie broni.
28 lipca 2018
brak ocen
19b-206
~ formaldehyd  do ~ Misza   Tak,pstryk i zakłady pracy otwierały się jeden po drugim...ale jazda. A mieszkania pstryk i dostawały się od p.Dechnika. To jakiś cudowny system był bo wszystko było za darmo. A główny cudotwórca sypał jak z rękawa. I jeszcze do tego stał potem w kolejkach tak jak wszyscy( cytuję burmistrza R.) a przecież nie musiał. A wystarczyło nie likwidować prywatnych przedsiębiorstw i handlu i dusić normalnego życia. Najpierw stłamsić i zabić a potem udawać Greka. Ot i cały międzygalaktyczny rozwój w latach 1950 -1980. A potem zdziwienie, że nie ma rodzimych firm z tradycją i próżne szukanie Porsche i Appla. I dziękowanie za byle chodnik i drogę, na które w normalnych krajach nikt nawet nie spojrzy bo to oczywiste jak powietrze. Nigdy więcej tego cudu.
26 lipca 2018
brak ocen
f0c-7bf
~ Misza   To że może mieszkacie w Biłgoraju i tak bardzo Wam to przeszkadza jest przykre. Że tacy ludzie jeszcze się trafiają. Ale z drugiej strony jakby to ująć , hmm Biłgoraj po wojnie nie miał wielu mieszkańców rodowitych. W latach 1950-1980 trwała jego ciągła rozbudowa. W tym czasie też nielubiany przez obecnych mieszkańców Pan Dechnik starał się jak najwięcej rozbudować miasto pod względem gospodarczym i robił to. Zakłady pracy otwierały się jeden po drugim i tu mamy rozwiązanie. Tak moi drodzy Wasi rodzice czy dziadkowie przyjeżdżali tu tzw. "Kozich Wólek" do pracy. Dostawali mieszkania dzięki właśnie takim zabiegom jakie przeprowadzał Pan Dechnik. Jesteście typowym pokoleniem robotniczym nasiedlonym . Wasze domy stoją w miejscach gdzie kiedyś mieszkali prawdziwi Biłgorajanie. I macie czelność mówić kto gdzie ma iść ?? Jesteście oporni na sztukę na wiedzę na historię tak dokładnie , bo nawet wasza historia boli i ciężko przyznać ale toczyć piane na wszystko i żyć w nienawiści to też boli.
26 lipca 2018
+2
-0
0b1-5d8
~ Adolf   a ja się zastanawiałem co tu ostatnio tak śmierdziało czosnkiem na ulicach.....
25 lipca 2018
+2
-0
a95-0e2
~ kuiu   Droga wolna... oby jak najdalej
24 lipca 2018
+3
-2
02f-8d7
~ Misza   "Cały cały świat , jeden wąski most jeden wąski most ...." Spotkania ze Sztukmistrzem zawsze są genialne. Jako że bardzo lubię uczestniczyć w tym wydarzeniu od początku powstania, to jednak w tym roku było mało artystów. Ale co trzeba podkreślić nie brakowało jakości i nadal czuło się ducha tych spotkań. Dozobaczenia za rok.
23 lipca 2018
+3
-1
4eb-2e5
~ widz   świetne widowisko .
23 lipca 2018
+4
-1
fb8-f2b
~ Zx   Super było. Dzięki!
23 lipca 2018
+7
-2
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
21 czerwca 2024 Region
Zmiany personalne w parafiach [LISTA]
W piątek 21 czerwca biskup Marian Rojek ogłosił decyzje personalne dotyczące kapłanów diecezji zamojsko-lubaczowskiej. W jakich parafiach będą zmiany?
w piątek, godzina 07:48 Józefów
Nowa stawka za wywóz ścieków
w piątek, godzina 08:46 Obsza
Największy piknik wojskowy w regionie już w tę sobotę
22 czerwca 2024 Biłgoraj
30-lecie BARR S.A.
Od 30 lat Biłgorajska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. wspiera przedsiębiorców z terenu miasta i okolic. Jubileusz spółki, z udziałem akcjonariuszy, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz przedsiębiorców, zorganizowano w sobotę 22 czerwca w Biłgorajskim Centrum Kultury.
22 czerwca 2024 Powiat
Alert trzeciego stopnia dla powiatu
w piątek, godzina 10:42 Biłgoraj
Nielegalny salon gier zlikwidowany
w czwartek, godzina 20:55 Biłgoraj
Powiat zakończył rok z deficytem, ale pozyskał 58,8 mln zł na inwestycje
W czwartek 27 czerwca odbyła się najważniejsza w całym roku sesja Rady Powiatu Biłgorajskiego. Podczas obrad radni głosowali nad wotum zaufania i absolutorium dla Zarządu Powiatu. Jakie decyzje podjęli?
w czwartek, godzina 08:12 Księżpol
Stanowiska dyrektorów powierzone
w piątek, godzina 09:34 Księżpol
Osobówka w płomieniach
dzisiaj, 10:47 Biłgoraj
Konkurs na dyrektora "Piątki" rozstrzygnięty
W maju władze Biłgoraja ogłosiły konkurs na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego. Postępowanie zostało już rozstrzygnięte. Kto będzie zarządzać placówką przez najbliższe pięć lat?
dzisiaj, 10:57 Józefów
Trzecie spotkanie kapel im. Jana Różańskiego
we wtorek, godzina 10:30 Żelebsko
Powrót legendy na festiwalu w Żelebsku
w piątek, godzina 09:45 Biłgoraj
Nie żyje prokurator Marek Głowala
W środę 26 czerwca zmarł prokurator Marek Głowala - prokurator Prokuratury Rejonowej w Biłgoraju. W latach 2016-2019 kierował tą jednostką jako prokurator rejonowy.
w czwartek, godzina 18:35 Gmina Biłgoraj
Skarbnik gminy odwołana
dzisiaj, 08:33 Józefów
Żołnierze ćwiczyli w józefowskich kamieniołomach
w poniedziałek, godzina 07:58 Obsza
Jest przetarg na drogę, która skróci podróż na Podkarpacie
Na tę inwestycję mieszkańcy gmin Obsza w województwie lubelskim i Stary Dzików na Podkarpaciu czekali wiele lat. Ich oczekiwania powinny się spełnić za 1,5 roku. Wtedy powstanie droga, łącząca obydwie gminy i województwa. Gmina Obsza właśnie ogłosiła przetarg na realizację tego zadania, na które ma przyznane dofinansowanie z ósmej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład".
w środę, godzina 10:31 Obsza
Cztery stanowiska dyrektorskie do obsadzenia
w czwartek, godzina 13:21 Sól
Zderzenie osobówek na DW 858. Jedna osoba trafiła do szpitala
w czwartek, godzina 14:36 Powiat
Tour de Pologne Women na drogach powiatu. W sobotę będą utrudnienia
W najbliższą sobotę 29 czerwca br. kolarki biorące udział w wyścigu "2. Tour de Pologne Women 2024" będą przejeżdżać przez powiat biłgorajski. Kolarki wjadą na teren powiatu biłgorajskiego od strony powiatu zamojskiego. W związku z tym wystąpią zmiany w organizacji ruchu oraz utrudnienia w gminach Frampol, Goraj, Turobin.
w czwartek, godzina 08:50 Długi Kąt
Ciężarówka wjechała w pociąg
w poniedziałek, godzina 17:52 Biłgoraj
Zmiana na stanowisku prezesa Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl