Co to jest fundusz indeksowy?
Fundusz indeksowy to fundusz inwestycyjny, który stara się jak najdokładniej odtworzyć określony indeks giełdowy. Ważnymi indeksami są na przykład WIG20, DAX, Dow Jones Industrial, ale także niektóre indeksy branżowe, indeksy towarowe i inne.
Replikacja polega na inwestowaniu w papiery wartościowe używane do obliczania indeksu w takiej samej proporcji, w jakiej sam indeks wykorzystuje je do obliczeń. Na przykład w celu obliczenia języka WIG20 kilka firm w tym kierunku jest ważonych na różne sposoby, aby określić wartość języka WIG20. Fundusz indeksowy, który jest zorientowany na WIG20, zrównoważy zatem liczbę akcji w swoim portfelu w taki sposób, aby obejmował akcje spółek WIG20 w takim samym stosunku w jakim je waży WIG20. Jednak wyniki funduszu mogą nadal odbiegać mniej lub bardziej od indeksu, w górę lub w dół. Po więcej wejdź na www.aktiendepotkostenlos.de
Aktywne i pasywne zarządzanie funduszami
Fundusze indeksowe są zwykle zarządzane biernie. Oznacza to, że nie ma aktywnego kupna lub sprzedaży papierów wartościowych z portfela, ale skład funduszu zmienia się tylko wtedy, gdy odpowiedni indeks zmienia swoją wagę, poszczególne spółki są nowo włączane do indeksu lub nie są już brane pod uwagę. Jednak rzadko się to zdarza.
Z drugiej strony, aktywnie zarządzany fundusz kupuje i sprzedaje jednostki, aby utrzymać jak najwyższe wyniki funduszu. Zarządzający funduszem będzie również starał się umieszczać w nim jak najwięcej pojedynczych papierów wartościowych w miarę spadku cen, aby utrzymać niskie koszty średnie. Nazywa się to efektem średniego kosztu na giełdzie i nie należy lekceważyć jego pozytywnego wpływu na inwestorów w fundusze aktywnie zarządzane.
Dodatkową szansą na zysk dla aktywnie zarządzanych funduszy ETF jest to, że poszczególne jednostki funduszu mogą być pożyczane innym uczestnikom rynku na określony czas - umożliwia to zarządzającemu funduszem generowanie dodatkowych zysków dla funduszu indeksowego.
Jednak obecnie fundusze ETF są zwykle zarządzanymi pasywnie funduszami indeksowanymi. Aktywnie zarządzane fundusze ETF są raczej wyjątkowe.
ETF jako plan oszczędnościowy
Podobnie jak w przypadku rzadkich oszczędności w kapitale, fundusze ETF umożliwiają zakup dodatkowych udziałów w regularnych odstępach czasu, co pozwala na zwiększenie aktywów. W takim przypadku należy wziąć pod uwagę te same koszty i ryzyko, co w przypadku oszczędności w kapitale, nawet jeśli są one mniej obecne ze względu na dywersyfikację oferowaną przez fundusz i wybór w większości solidnych papierów wartościowych (do indeksów wykorzystywane są tylko naprawdę ważne spółki).
Jednak w przypadku ETF należy również wziąć pod uwagę tak zwane ryzyko systemowe: panika sprzedażowa w poszczególnych obszarach może rozprzestrzenić się na inne segmenty rynku. Takie efekty nie zawsze są przewidywalne, ale istnieją na giełdzie. Mogą one spowodować ogromne straty, zwłaszcza w przypadku indeksów sektorowych.
Można zakupić ETF za pośrednictwem giełdy z profesjonalną pomocą. Zaleca się korzystanie z brokerów rabatowych. Wiele z nich oferuje różne plany oszczędnościowe ETF całkowicie bezpłatnie, tj. bez opłat za zamówienie lub depozyt.
Niezmiennie koniecznie trzeba pamiętać, że jest wysokie prawdopodobieństwo ryzyka powiązane z inwestowaniem na rynku Forex. Może się zdarzyć, że podczas inwestycji stracimy więcej niż to co początkowo zainwestowaliśmy.
Uwaga: 73% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty