Najważniejsze funkcje fotelików
Główną zaletą fotelika obrotowego jest opcja obracania go o 90 stopni w obu kierunkach lub wykonania pełnego obrotu bez konieczności demontażu i ponownego montowania produktu w pojeździe. Funkcja ta jest wyjątkowo przydatna, gdyż umożliwia swobodny dostęp do dziecka, jego zapinanie w siedzisku przed jazdą i wypinanie po podróży.
Foteliki z obrotową bazą często montuje się na system ISOFIX. Dzięki niemu fotelik stabilnie stoi na kanapie samochodowej, zapewniając tym samym wysoki poziom bezpieczeństwa dziecku zarówno podczas jazdy, jak i w razie gwałtownego hamowania lub ewentualnej kolizji. Ponadto umożliwia szybki i prosty montaż, minimalizujący ryzyko popełnienia błędu. Funkcja ta jest nieoceniona szczególnie w przypadku fotelika 0-13, czyli nosidełka, z którego często korzysta się również poza pojazdem. Podczas ponownego montowania produktu w aucie wystarczy go lekko docisnąć po ustawieniu na bazie. O prawidłowo przeprowadzonym procesie informuje sygnalizacja świetlna oraz dźwiękowa.
Zazwyczaj foteliki samochodowe obrotowe, ze względu na to, że są przeznaczone dla noworodków i najmniejszych dzieci, montuje się w pozycji tyłem do kierunku jazdy. Wówczas jednym z istotniejszych elementów bazy jest noga stabilizująca, łącząca bazę z podłogą pojazdu. Jej zadanie to dodatkowa stabilizacja fotelika, a w razie potencjalnego zderzenia - pochłanianie nadmiernej energii powstałej w wyniku uderzenia, zanim ta dotrze do dziecka.
Foteliki obrotowe - wady i mity
Jedną z nielicznych wad fotelików na obrotowej bazie jest fakt, że są one znacznie droższe od klasycznych modeli. Inne negatywne opinie na temat fotelików obrotowych mogą wynikać z niedostatecznej wiedzy na temat ich działania. Wielu rodziców często bowiem martwi się, że produkt będzie się obracać w czasie jazdy lub nie zapewni dziecku wystarczającego miejsca na nogi. W rzeczywistości problem nieprzewidzianych ruchów fotelika likwiduje blokada oraz noga stabilizująca (w przypadku ustawienia tyłem do kierunku ruchu) wyróżniająca się właściwościami antyrotacyjnymi. Siedzisko natomiast zawsze jest w takich modelach obszerne i skonstruowane z uwzględnieniem miejsca na nogi.
Który model wybrać?
Oba modele fotelików obrotowych pozwalają na odwracanie ich w stronę drzwi. Fotelik 360 stopni wyróżnia się ponadto możliwością ustawienia przodem do kierunku jazdy.
Opcja ta nie sprawdzi się jednak w modelu 0-13, ponieważ nosidełka zgodnie z prawem muszą być montowane tyłem do kierunku ruchu. W fotelikach do 18 kg funkcja wydaje się przydatna, jeśli dziecko, które ukończyło 15. miesiąc życia, odczuwa dyskomfort związany z poruszaniem się tyłem. W innej sytuacji nie zaleca się obracania fotelika z I grupy wagowej przez cały okres użytkowania go, czyli do momentu aż dziecko osiągnie 4. rok życia. Pozycja tyłem do kierunku jazdy jest bowiem pięciokrotnie bezpieczniejsza niż przodem. W związku z tym, jeśli nie planuje się wcześniejszego odwracania fotelika przodem do kierunku ruchu, w większości sytuacji wystarczy produkt z funkcją obrotu o 180 stopni.
Opcja pełnego obrotu znajdzie zastosowanie szczególnie w fotelikach o bardzo szerokim zakresie wagowym, mianowicie w modelach zaliczanych jednocześnie do grup wagowych 0+, I, II oraz III. Wówczas dziecko może zwykle jeździć tyłem do 4. roku życia, a następnie - przodem, zmiana pozycji nie sprawi kłopotu.
Czego nie wolno robić podczas użytkowania?
Jedną z najgroźniejszych sytuacji, do jakich może dojść, korzystając z obrotowego fotelika dziecięcego, stanowi przewożenie dziecka bokiem. Należy wiedzieć, że żaden fotelik, w tym także obrotowy, nie jest do tego przystosowany i nie spełnia wówczas żadnych funkcji ochronnych.
Przed wyborem konkretnego produktu, to znaczy fotelika z funkcją obrotu o 180 lub 360 stopni, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na wyposażenie poszczególnych modeli oraz stopień bezpieczeństwa, który gwarantują. Świadczą o nim między innymi wysokie oceny uzyskiwane w rozmaitych testach zderzeniowych przeprowadzanych przez niezależne instytucje.