Już od bieżącego roku szkolnego zmienia się formuła egzaminu maturalnego. W maju przyszłego roku po raz pierwszy przystąpią do niego absolwenci liceum ogólnokształcącego, za rok absolwenci technikum.
Egzamin maturalny od roku 2015 będzie składał się z części pisemnej i ustnej, przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych. W części pisemnej każdy maturzysta przystępuje do egzaminu z języka polskiego, wybranego języka obcego nowożytnego oraz matematyki na poziomie podstawowym. Uczeń musi też przystąpić do egzaminu z jednego wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.
W części ustnej maturzysta przystępuje do egzaminu z języka polskiego i języka obcego nowożytnego, bez określenia poziomu.
Każdy uczeń może dodatkowo wybrać od 1 do 5 przedmiotów dodatkowych. Nowe zasady mają służyć lepszemu przygotowaniu ucznia do podjęcia studiów lub pracy, większy nacisk będzie kładziony m.in. na umiejętność przetwarzanie informacji z różnych źródeł, analizowanie i porównywanie ich treści, wnioskowanie, czy stawianie hipotez.
Ważną zmianą jest brak prezentacji na języku polskim i ocenianie wypowiedzi pisemnych z klucza. Maturzysta będzie musiał wygłosić kilkuminutowy monolog na wylosowany temat. Nowości nie ominą też egzaminu z matematyki. Już od tego roku szkolnego uczniowie będą musieli uporać się z rachunkiem różniczkowym i pojęciami zaawansowanej matematyki. Na wyższym poziomie mają też być zagadnienia związane z teorią prawdopodobieństwa.
Dodatkowo na świadectwie maturalnym podana zostanie informacja, jaki procent uczniów uzyskało podobny wyniki.
By zapoznać się z zasadami zdawania egzaminu maturalnego uczniowie ostatnich klas szkół średnich przystąpili do matury próbnej. Rozpoczęła się ona w poniedziałek, 15 grudnia. Na pierwszy ogień poszedł język polski, następnie mierzą się z matematyką i językiem obcym.
Sprawdzian zakończą w czwartek, testem z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. A jak maturzyści poradzili sobie w tym roku? Pisaliśmy o tym w artykule pt. Matura do poprawki.