Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2015.03.26 20:37 | aktualizacja: 2015.03.27 00:14

Bioelektrociepłownia w miejscu starej mleczarni

Takie plany mają władze Biłgoraja. Jest firma, która chce zrealizować tę inwestycję. By rozwiać wszystkie wątpliwości już na początku kwietnia trzyosobowa delegacja będzie uczestniczyła w seminarium, dotyczącym produkcji energii odnawialnej ze słomy. - Dopiero wówczas podejmiemy stosowne decyzje, dotyczące wyrażenia zgody na powstanie takiego zakładu - wyjaśnia wiceburmistrz Biłgoraja Michał Dec.
Bioelektrociepłownia w miejscu starej mleczarni
Bioelektrociepłownia w miejscu starej mleczarni

Bioelektrociepłownia, która zapewni ciepło dla mieszkańców Biłgoraja, zatrudni ok. 80 osób i zapewni rynek zbytu dla rolników - takie są plany. Ambitne. Czy uda się je zrealizować?

Do władz Biłgoraja zgłosiła się firma, która chce wybudować obiekt na terenie tzw. starej mleczarni, czyli przy drodze na Dereźnię, przy ul. Biłgorajskiej.

- To prawda, norweska firma TergoPower ma zamiar taką inwestycję realizować. Miałaby to być bioelektrociepłownia na biomasę, na słomę. Docelowo mogliby zatrudnić ok. 80 osób. Jednak to są na razie plany. Wszystkie informacje, niezbędne do wydania opinii na temat pozwolenia na powstanie elektrowni, zbierzemy podczas dwudniowego wyjazdu do Wielkiej Brytanii, który zaplanowany jest na początek kwietnia - powiedział wiceburmistrz Biłgoraja Michał Dec.

W dniach 7-8 kwietnia trzyosobowa delegacja z Biłgoraja w składzie Michał Dec, Wiesław Różyński oraz Jarosław Bondyra, weźmie udział w seminarium nt. Produkcji energii odnawialnej ze słomy. Odbędzie się ono na terenie zakładu Sleaford Renewable Energy Plant. Miasto z tego tytułu nie poniesie żadnych kosztów.

- Podczas seminarium będą się Państwo mogli zapoznać z problematyką odnawialnych źródeł energii elektrycznej, a także poznać działanie ekologicznej elektrowni na przykładzie Zakładu Sleaford (38MW), który działa od września 2014r. Energia elektryczna produkowana ze słomy przez Sleaford może zasilić 65 tys. gospodarstw domowych i przyczynia się do oszczędności emisji CO2 na poziomie 150 tys. ton rocznie - wyjaśnia Anna Larson, dyrektor ds. Rynku Polskiego Green Business Norway. Dodała, że realizacja przedsięwzięcia wpłynęła na rozwój lokalnego rynku pracy.

Czy tym razem przedsięwzięcie się powiedzie? Już były plany wykorzystania terenu po tzw. starej mleczarni, o tym pisaliśmy już trzy lata w artykule pt. 200 nowych miejsc pracy w Biłgoraju.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
red. dodany
 
Odsłon: 7464
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (17)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
ffd-785
~ legalis   W Stalowej Woli głównie idzie łuska słonecznika sprowadzana z Ukrainy oraz zrębki. Z tego co wiem słoma tam nie idzie.
28 marca 2015
brak ocen
PL
b3d-f6f
~ klon  do ~ bbb   Kiedyś czytałem, że głównym paliwem elektrociepłowni będą odpady tartaczne a nie słoma. Biłgoraj i okolice to takie małe zagłębie drzewne plus linia kolejowa. Dlatego wcześniej był Swedpool (Ikea), Eco pellets --> TimberOne a teraz Tergopower.
28 marca 2015
+2
-0
PL
52b-6af
~ Absurd  do ~ bbb   I te wszystkie TIRY codziennie:
-przez Sól
-przez Dereźnię
- przez Jana Pawła.
Chyba do bilansu emisji CO2 należny doliczyć:
- ile CO2 wygenerują te samochody
- ile CO2 wygenerujemy remontując "chwiolowo dobre drogi"
Na koniec wyjdzie że ekologiczniej węglem
28 marca 2015
+3
-0
PL
f75-cb0
~ bbb  do ~ Absurd   No właśnie to jest jakieś sci-fi.
Co do liczby pracowników, to ta sama firma chce w Lublinie budować podobną elektrownię, tyle, że tam się chyba wycofali już z opcji dostarczania ciepła do miasta i chcą się skupić na produkcji energii.
Tam ta elektrownia na biomasę ma mieć ok 48MW mocy i zatrudnić 30 osób w elektrowni i 50 osób przy zaopatrywaniu w paliwo. Tak więc pewnie tu podobnie i tutaj 80 osób to łączna liczba zarówno w elektrociepłowni jak i przy transporcie/rozładunku biomasy.
Tak dla przykładu ta planowana w Lublinie ma zużywać rocznie 280 000 ton słomy. Dla uzmysłowienia jeden balot słomy waży max około 200kg, a na zestaw samochodowy wejdzie pewnie max 80 balotów, to daje nam 17500 ciężarówek słomy rocznie, czyli trzeba dziennie dostarczać ok 50 pełnych tirów słomy.
To skąd tą słomę wziąć jakby na Lubelszczyźnie były 2 takie elektrociepłownie. Poza tym nie można zapominać, że niedaleko jest też elektrownia w Stalowej Woli, która też potrzebuje biomasy. Już gdzieś czytałem, że próbują sprowadzać do Stalowej Woli biomasę koleją z Białorusi.
28 marca 2015
+2
-0
PL
52b-6af
~ Absurd   Za pieniądze z dotacji powstało wiele inwestycji - czasami absurdalnych, więc ta też powstanie. Przykład:
"Termy Warmińskie - inwestycja kontrowersyjna, ponieważ woda, która będzie zasilać baseny, ma temperaturę 24 st. C i będzie wymagała podgrzania. Z tego powodu niemiecki "Der Spiegel" umieścił projekt na liście "euroabsurdów", podobnie uczyniła także "Polityka"
Oni mają termy bez ciepłej wody - Biłgoraj będzie miał biomasową elektrociepłownię bez słomy. Kto dostaraczy te tysiące ton słomy - rolnicy którzy mają po 5 hektarów pola?
Co będzie robiło tam 80 osób - słomę sortowało. Takie obiekty obsługuje góra trzydziestu, czterdziestu pracowników.
Dziwna ta inwestycja
28 marca 2015
+3
-0
SE
b22-47b
~ acc   "Wszystkie informacje, niezbędne do wydania opinii na temat pozwolenia na powstanie elektrowni, zbierzemy podczas dwudniowego wyjazdu do Wielkiej Brytanii, który zaplanowany jest na początek kwietnia - powiedział wiceburmistrz Biłgoraja Michał Dec. "
No tylko, że ta opinia miasta niewiele znaczy.
Samo wydanie DŚU potrwa pewnie z kilka lat, biorąc pod uwagę, że ta inwestycja będzie oprotestoweana przez mieszkańców Dereźni i częśći Oseiedla Puszcza Solska we wszystkich możliwych instancjach.
Pzoa tym trzeba milion innych papierów zdobyć, więc spokojnie, przed 2025 to raczej nie powstanie.
27 marca 2015
+1
-0
PL
93b-66c
~ w...   Prefabet duński. Elektrociepłownia norweska.
27 marca 2015
+1
-0
PL
ae1-277
~ Trochę niepokoju   Pytania
1. Czy Panowie którzy jadą do Wielkiej Brytanii to inżynierowie energetycy? Może wysłać jakiegoś energetyka?
2. Skoro ta elektrociepłownia będzie wytwarzała ciepło dla całego miasta - to co z BPEC. Ich kotły nieużywane po roku-dwóch pójdą do Glenia a ludzie na bruk. BPEC będzie tylko dystrybutorem energii.
-Skoro kotły BPEC się rozsypią i po 2-3 latach nie będzie konkurencji - jak zmieni się cena energii cieplnej w mieście?
- Może lepiej inwestować w majątek miasta? Może szukać środków na modernizację BPEC?
- Mieszkańcy nie skorzystają na energii elektrycznej z tego obiektu - całość zysku nabije kieszenie prywatnym inwestorom.
- Może jakaś publiczna debata?
27 marca 2015
+6
-1
PL
b3d-f6f
~ klon  do ~ obserwator   Radzę się nie zakładać :). Pan od Modela nie ma już z tym nic wspólnego.
27 marca 2015
brak ocen
PL
ef2-914
~ abc  do ~ Mac   BPEC całkowicie zlikwidowane na pewno nie będzie, bo to nie tylko ciepłownia, ale też system przesyłowy.
No jeśli zostanie wybudowana to miejska ciepłownia raczej zostanie zamknięta, bo nie będzie miejsca dla 2 takich podmiotów.
Miasto może się zabezpieczyć i podpisać umowę wieloletnią, tak, aby ceny przez długi okres były przewidywalne.
Poza tym do ewentualnego powstania takiej elektrociepłowni jeszcze długa droga, bo zebranie wszystkich pozwoleń, potem opracowanie dokumentacji i budowa to dość długie przedsięwzięcie. Trzeba też wziąć pod uwagę, że na pewno będą protesty ze strony mieszkańców Dereźni.
Ta elektrociepłownia przez 2020 raczej nie ma szans powstać.
Poza tym, to będzie elektrociepłownia, a BPEC ma tylko ciepłownię, więc tu będzie głównie produkowana energia elektryczna, a ciepło to tylko produkt uboczny.
27 marca 2015
+2
-2
PL
d9a-181
~ hela   jeszcze kilka lat i tylko gazem będzie można ogrzewać budynki
już dzisiaj prawie na każdej ulicy w miastach i na wsiach są gazociągi więc to tylko kwestia ustawy
27 marca 2015
+2
-0
PL
f21-2a2
~ Mac   Ciekawe tylko co w takim wypadku bedzie z Biłgorajskim przedsiębiorstwem energetyki cieplnej?? Czy bedzie zlikwidowana?? Czy inwestor za 5 lat po wyeliminowaniu konkurenta nie zacznie podwyższać opłat za ciepło dla miasta??
To ważne pytania i mam nadzieje ze włodarze sie tym zajmą.
Co do krytykantów, nikt Was tam na sile nie zatrudni. Jeśli bedą proponować 1000 zł to jak nikt nie bedzie chciał pracować to bedą musieli zaproponować więcej. Im więcej firm w Biłgoraju tym lepiej
27 marca 2015
+2
-0
PL
d9a-181
~ delegacja na zmywak   uważajcie żeby was nie spalili w tych piecach
bo kto będzie nami rządził
27 marca 2015
+2
-0
PL
f57-cbb
~ 50l   A zarobki atrakcyjne 1000zł dla niewolników ,ci wyzyskiwacze ani wstydu ani honoru nie maja , żerują jak zwykle na czyjejś krwi
26 marca 2015
+6
-3
PL
fc9-1d9
~ obserwator   Jestem pewny, że to przedsięwzięcie słynnego biznesmena z Biłgoraja Pana od Modela , Timber One i miasta żydowskiego, a teraz tylko czekają na dofinansowanie unijne lub jakiś innych "inwestorów" bo swoich to nie dadzą
26 marca 2015
+7
-2
PL
799-1bd
~ xyz   Kasa z podatków znowu na zachód ?
26 marca 2015
+3
-0
PL
6a6-01f
~ Stan   czy to przedsięwzięcie słynnego biznesmena z Biłgoraja Pana od Modela , Timber One i miasta żydowskiego?
26 marca 2015
+4
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
dzisiaj, 16:12 Kolarstwo
Tour de Pologne Women na drogach powiatu
W dniach 28-30 czerwca na terenie województwa lubelskiego odbywa się druga edycja Tour de Pologne Women. W sobotę 29 czerwca uczestniczki wyścigu przejechały przez powiat biłgorajski.
w piątek, godzina 07:48 Józefów
Nowa stawka za wywóz ścieków
w piątek, godzina 08:46 Obsza
Największy piknik wojskowy w regionie już w tę sobotę
21 czerwca 2024 Region
Zmiany personalne w parafiach [LISTA]
W piątek 21 czerwca biskup Marian Rojek ogłosił decyzje personalne dotyczące kapłanów diecezji zamojsko-lubaczowskiej. W jakich parafiach będą zmiany?
dzisiaj, 18:08 Czernięcin Główny
Strażacki jubileusz
22 czerwca 2024 Powiat
Alert trzeciego stopnia dla powiatu
22 czerwca 2024 Biłgoraj
30-lecie BARR S.A.
Od 30 lat Biłgorajska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. wspiera przedsiębiorców z terenu miasta i okolic. Jubileusz spółki, z udziałem akcjonariuszy, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz przedsiębiorców, zorganizowano w sobotę 22 czerwca w Biłgorajskim Centrum Kultury.
w piątek, godzina 10:42 Biłgoraj
Nielegalny salon gier zlikwidowany
w czwartek, godzina 08:12 Księżpol
Stanowiska dyrektorów powierzone
w czwartek, godzina 20:55 Biłgoraj
Powiat zakończył rok z deficytem, ale pozyskał 58,8 mln zł na inwestycje
W czwartek 27 czerwca odbyła się najważniejsza w całym roku sesja Rady Powiatu Biłgorajskiego. Podczas obrad radni głosowali nad wotum zaufania i absolutorium dla Zarządu Powiatu. Jakie decyzje podjęli?
we wtorek, godzina 10:30 Żelebsko
Powrót legendy na festiwalu w Żelebsku
w piątek, godzina 09:34 Księżpol
Osobówka w płomieniach
dzisiaj, 10:47 Biłgoraj
Konkurs na dyrektora "Piątki" rozstrzygnięty
W maju władze Biłgoraja ogłosiły konkurs na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego. Postępowanie zostało już rozstrzygnięte. Kto będzie zarządzać placówką przez najbliższe pięć lat?
w czwartek, godzina 14:36 Powiat
Tour de Pologne Women na drogach powiatu. W sobotę będą utrudnienia
w czwartek, godzina 18:35 Gmina Biłgoraj
Skarbnik gminy odwołana
w piątek, godzina 09:45 Biłgoraj
Nie żyje prokurator Marek Głowala
W środę 26 czerwca zmarł prokurator Marek Głowala - prokurator Prokuratury Rejonowej w Biłgoraju. W latach 2016-2019 kierował tą jednostką jako prokurator rejonowy.
w środę, godzina 10:31 Obsza
Cztery stanowiska dyrektorskie do obsadzenia
w czwartek, godzina 13:21 Sól
Zderzenie osobówek na DW 858. Jedna osoba trafiła do szpitala
w poniedziałek, godzina 07:58 Obsza
Jest przetarg na drogę, która skróci podróż na Podkarpacie
Na tę inwestycję mieszkańcy gmin Obsza w województwie lubelskim i Stary Dzików na Podkarpaciu czekali wiele lat. Ich oczekiwania powinny się spełnić za 1,5 roku. Wtedy powstanie droga, łącząca obydwie gminy i województwa. Gmina Obsza właśnie ogłosiła przetarg na realizację tego zadania, na które ma przyznane dofinansowanie z ósmej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład".
w poniedziałek, godzina 17:52 Biłgoraj
Zmiana na stanowisku prezesa Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej
w czwartek, godzina 08:50 Długi Kąt
Ciężarówka wjechała w pociąg
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl