Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
GMINA BIŁGORAJ Artykuł sponsorowany
2012.01.25 09:50 | aktualizacja: 2012.01.26 10:53

Stowarzyszenie i szkoła

W ostatnim czasie problemy z oświatą spędzają sen z oczu zarówno samorządowcom, rodzicom, jak i nauczycielom. Rodzice w trosce o dzieci nie chcą zamykania małych szkół i posyłania pociech do placówek "molochów", samorządowcy tłumaczą, że na prowadzenie małych, kilkunasto czy kilkudziesięcioosobowych szkół nie ma pieniędzy, nauczyciele natomiast nie chcą tracić pracy. Jednym słowem konflikt nie do rozwiązania. Czy aby na pewno?
Stowarzyszenie i szkoła
Stowarzyszenie i szkoła

Konflikt jest trudny, bo uderza w najmłodszych, a to ich dobro w szczególności powinno być brane pod uwagę. Czy zatem dzieci dowozić do większych szkół, czy dokładać z budżetu gmin do mniejszych? Ile głów, tyle odpowiedzi. Ale okazuje się, że jest jedno wyjście, dzięki któremu nawet najmniejsze szkoły mogą doskonale prosperować, nauczyciele zachowują pracę a samorządy nie ponoszą z tego tytułu większych kosztów.

Stwórzmy sobie stowarzyszenie

Rozwiązaniem, które wydaje się nie godzić w sposób znaczny w żadną z wyżej wymienionych grup jest utworzenie stowarzyszenia, które podejmie się prowadzenia placówki oświatowej na drodze przejęcia od samorządu istniejącej już szkoły lub ponownego utworzenia szkoły zlikwidowanej. Stowarzyszenie, czyli organizacja zrzeszająca grupę ludzi mających wspólne cele nie ponosi z racji swojej działalności żadnych korzyści majątkowych. Zawiązuje się, ponieważ w swoim interesie widzi dobro lokalnej społeczności. W przypadku przejmowania od samorządów szkół - dobro dzieci. O niebywałej słuszności takich działań szeroko mówi Alina Kozińska-Bałdyga - Prezes Federacji Inicjatyw Oświatowych - organizacji, która już od 1999 r. pomaga mieszkańcom wsi i małych społeczności w ratowaniu szkół zagrożonych likwidacją. Jeżeli stowarzyszenie nie przejmie na wsi szkoły, wieś będzie się degradowała. Szkoła na wsi natomiast ma wtedy rację bytu, jeśli będzie szkołą wielofunkcyjną, gdzie rodzice będą jej właścicielami - tłumaczy Kozińska. Podkreśla ona jak ważna jest w tym wypadku współpraca z samorządami, które poprzez wsparcie stowarzyszeń stymulują rozwój lokalnych społeczności. W ludziach drzemie przecież potencjał. Jak mówi Kozińska najważniejsza w tym wszystkim jest zgoda, porozumienie i dobra współpraca. Trzeba na nowo ludzi uczyć współpracy. Jako obywatele jesteśmy odpowiedzialni za to, co się na naszych wsiach dzieje. A za edukację własnych dzieci są odpowiedzialnie przede wszystkim rodzice, a dopiero potem nauczyciele i samorządowcy - dodaje.

Taka szkoła tuż za płotem

Federacja Inicjatyw Obywatelskich w 2003 r. przeprowadziła badania, z których wynikało, że już wtedy w Polsce działało ok. 350 szkół prowadzonych przez stowarzyszenia. Liczba ta stale wzrasta. Ponadto takie praktyki prowadzone są "tuż za naszym płotem". Turkowice to wieś w gminie Werbkowice w powiecie hrubieszowskim, w której od 1 września 2011r. szkolę podstawową prowadzi Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Turkowickiej. Dziś uczęszcza do niej 38 dzieci z czego 31 do klas I - VI, a 7 do tzw. zerówki. Uczniowie kształceni są przez 12 osobową kadrę nauczycielską. Dla dzieci było to najlepsze rozwiązanie. Gdyby nie inicjatywa rodziców i utworzenie stowarzyszenia dzieci musiałyby być dowożone do innej szkoły - komentuje całą sytuację Elżbieta Piluś - Prezes Stowarzyszenia. Mimo, że początki związane z założeniem organizacji oraz otworzeniem na nowo zlikwidowanej szkoły były trudne, Pani Prezes twierdzi, że dziś podjęłaby taką samą decyzję. Warunki nauczania nie zmieniły się na gorsze, wręcz się poprawiły. Organizujemy w tym momencie wyjazd grupy chętnych dzieci na ferie do Zakopanego, jesteśmy w trakcie pisania dwóch projektów zakładających dofinansowanie ze środków zewnętrznych szkoły oraz utworzenie przy szkole oddziału przedszkolnego. Wcześniej szkoła takich inicjatyw nie podejmowała - informuje Piluś. Finansowanie szkoły odbywa się na takich samych zasadach jak wcześniej, czyli z subwencji oświatowej, zmianie uległy jedynie zasady pracy i płac nauczycieli, ponieważ nie obejmuje ich już Karta Nauczyciela a jedynie Kodeks Pracy.

Kodeks Pracy nie taki straszny

W przypadku, gdy szkołę przejmuje stowarzyszenie jasnym jest, że zmianie przede wszystkim ulegają zasady pracy nauczycieli. Zrozumiałe są zatem ich obawy z tym związane. Jednak ważne jest również to, że pracę w ogóle utrzymują, a nie ją tracą. W wielu przypadkach nauczyciele pracujący w szkołach prowadzonych przez stowarzyszenia zarabiają kwoty porównywalne z płacami nauczycielskimi w szkołach samorządowych. Tak jest np. w Niepublicznym Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Zawadzie, które od 2002 r. prowadzone jest przez Stowarzyszenie Oświatowe w Zawadzie. Dziś do tej świetnie prosperującej placówki uczęszcza 139 uczniów. Jednak, kiedy szkołę przejęło stowarzyszenie nie było łatwo. Dzięki staraniom jego członków oraz dzięki między innymi datkom finansowym mieszkańców, rodziców, organizacji społecznych wybudowany został nowy budynek dla placówki i została ona wyposażona w nowoczesne sprzęty oraz pomoce. Pisaliśmy wiele projektów, wiele dostaliśmy od sponsorów - przyznaje Halina Zychowicz - Dyrektor szkoły. Nie przyszłam tu do pracy, żeby mi się to opłacało. Przyszłam, żeby ta szkoła powstała - dodaje. O sukcesie placówki świadczy nie tylko liczba uczęszczających do niej uczniów czy bogata oferta zajęć, ale również słowa Dyrektor: W naszej szkole płace są jak nauczycieli w szkołach samorządowych.

E.L.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
E.L. dodany
 
Odsłon: 14934
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (7)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
438-06d
~ arczi64   prosze zobaczyc ile pomogly protesty w calej Polsce przeciw likwidacjii szkol .czy to nie jest zamach na oswiate ??
Zobacz, jak będzie wyglądała likwidacja szkół w poszczególnych województwach:
W dolnośląskim samorządy chcą zlikwidować ok. 80 placówek oświatowych
W kujawsko-pomorskim prawie 200 szkół przeznaczonych do likwidacji
W lubelskim ponad 70 szkół do likwidacji
W lubuskim samorządy planują likwidację 77 placówek oświaty
W łódzkim zamierzają zlikwidować 70 placówek oświatowych
W małopolskim samorządy chcą zlikwidować kilkadziesiąt szkół
W opolskim 85 szkół i przedszkoli do likwidacji
W podkarpackim do likwidacji przeznaczono 150 szkół
W podlaskim samorządy chcą zamknąć 120 szkół
W pomorskim szkoły likwidowane głównie z powodu nowelizacji prawa
W śląskim do likwidacji 171 szkół i 2 przedszkola
W świętokrzyskim samorządy chcą zlikwidować 36 szkół
W warmińsko-mazurskim złożono 146 wniosków ws. likwidacji lub przekształcenia szkół
W wielkopolskim samorządy zamierzają zlikwidować 137 szkół
W zachodniopomorskim kuratorium ok. 200 wniosków dot. m.in. likwidacji szkół
5 marca 2012
brak ocen
PL
954-3e0
~ obserwator   Stowarzyszenie z Turkowic to najgorszy z możliwych przykładów.
16 lutego 2012
brak ocen
PL
60e-d2d
~ rodzic   A dlaczego wójt nie napisał jak skończyło stowarzyszenie mające szkołę w ciosmach. Coś czuję ze pani likwidator bedzie też w tym nowym stowarzyszeniu w koncu ma już doświadczenie jak stowarzyszeniem wykończyć szkołe a pan wójt rączki zaciera
25 stycznia 2012
+4
-3
PL
92e-20a
~ mieszkaniec   Tak stowarzyszenie to pierwszy krok do prywatyzacji szkół, z czasem wejdą opłaty, składki i czesne. Super!
25 stycznia 2012
+6
-4
PL
b0a-369
~ Bezrobotny robotnik drogowy z Biłgoraja.   POWIEM TROCHĘ W GWARZE GÓRALSKIEJ "RÓBTA CO CHCETA, ABY DZIECIOM I MŁODZIEŻY BYŁO DOBRZE W SZKOŁACH". TO JEST KWINTENSENCJA KWESTII ZWIĄZANEJ Z NAUCZANIEM MŁODYCH lUDZI I LOKALIZACJĄ ORAZ FINANSOWANIEM SZKÓŁ.
25 stycznia 2012
+4
-3
PL
60e-d2d
~ rodzic   Wojt robi wszystko aby duże szkoły przejęły stowarzyszenie bo te które by sie same utrzymały będą sponsorowac popierdułki np wólka. a najeprze są przesłuchania dyrektorów przez radnych
a raczej bezradnych. JAK MOZE PRZEWODNICZĄCY BEZ SZKOŁY KTÓRY O NICZYM OPRÓCZ KRÓW NIE MA ZIELONEGO POJĘCIA PRZEPYTYWAĆ DYREKTORÓW.DRAMAT JAKI PAN TAKI KRAM!!!!
25 stycznia 2012
+4
-2
PL
7da-d46
~ Gmina Biłgoraj Tonie W Długach   Artykuł sponsorowany przez Urząd Gminy Biłgoraj. Tylko na tyle wójta stać !
25 stycznia 2012
+8
-5
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w piątek, godzina 18:36 Region
Zmiany personalne w parafiach [LISTA]
W piątek 21 czerwca biskup Marian Rojek ogłosił decyzje personalne dotyczące kapłanów diecezji zamojsko-lubaczowskiej. W jakich parafiach będą zmiany?
w sobotę, godzina 08:46 Powiat
Alert trzeciego stopnia dla powiatu
we wtorek, godzina 10:30 Żelebsko
Powrót legendy na festiwalu w Żelebsku
w sobotę, godzina 21:36 Biłgoraj
30-lecie BARR S.A.
Od 30 lat Biłgorajska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. wspiera przedsiębiorców z terenu miasta i okolic. Jubileusz spółki, z udziałem akcjonariuszy, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz przedsiębiorców, zorganizowano w sobotę 22 czerwca w Biłgorajskim Centrum Kultury.
dzisiaj, 13:56 Biłgoraj
Zmiany personalne w komendzie
dzisiaj, 10:31 Obsza
Cztery stanowiska dyrektorskie do obsadzenia
w poniedziałek, godzina 07:58 Obsza
Jest przetarg na drogę, która skróci podróż na Podkarpacie
Na tę inwestycję mieszkańcy gmin Obsza w województwie lubelskim i Stary Dzików na Podkarpaciu czekali wiele lat. Ich oczekiwania powinny się spełnić za 1,5 roku. Wtedy powstanie droga, łącząca obydwie gminy i województwa. Gmina Obsza właśnie ogłosiła przetarg na realizację tego zadania, na które ma przyznane dofinansowanie z ósmej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład".
we wtorek, godzina 19:05 Gmina Łukowa
Osobówka w rowie. Kierujący trafił do szpitala [AKTUALIZACJA]
dzisiaj, 20:32 Wyścigi samochodowe
Czerwcowe starty Karola Kręta
w niedzielę, godzina 19:44 Frampol
Sołecka rywalizacja [WYNIKI]
Rada Sołecka w Woli Radzieckiej i Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury we Frampolu zaprosili na VII Turnieju Miejscowości Gminy Frampol. Wydarzenie odbyło się w niedzielę 23 czerwca na stadionie sportowym we Frampolu.
w poniedziałek, godzina 17:52 Biłgoraj
Zmiana na stanowisku prezesa Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej
we wtorek, godzina 11:55 Powiat
Pieniądze na "dojazdówki"
w niedzielę, godzina 18:45 Biłgoraj
Strażacy z całej gminy rywalizują w Soli [WYNIKI]
W niedzielę 23 czerwca na stadionie sportowym w Soli odbyły się Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze. W rywalizacji wzięło udział 16 drużyn z terenu gminy Biłgoraj.
dzisiaj, 16:28 Biłgoraj
Inwestycje drogowe po odbiorze technicznym
w piątek, godzina 15:00 Rogale
Zderzenie 3 pojazdów. Służby w akcji [AKTUALIZACJA]
w niedzielę, godzina 16:09 Osuchy
Osuchy 2024 [NOWE ZDJĘCIA]
W tym roku przypada 80. rocznica największej bitwy partyzanckiej Polskiego Państwa Podziemnego podczas II wojny światowej - bitwy pod Osuchami. Uroczystość upamiętniająca te tragiczne wydarzenia, na którą msza święta, apel poległych, złożenie wieńców na cmentarzu partyzanckim oraz inscenizacja historyczna, zorganizowano w niedzielę 23 czerwca.
dzisiaj, 09:44 Goraj
Wszyscy radni za burmistrzem
w niedzielę, godzina 08:42 Potok Górny
Szkoła Podstawowa żegna swoją dyrektor
18 czerwca 2024 Dereźnia Solska
Pożegnanie wieloletniej dyrektor
Wieloletnia dyrektor Szkoły Podstawowej im. Papieża Jan Pawła II w Dereźni Solskiej Zofia Bielak odchodzi na emeryturę. W sali gimnastycznej dereźniańskiej placówki odbyło się dzisiaj uroczyste i wzruszające pożegnanie.
18 czerwca 2024 Kraj
Złóż wniosek do końca czerwca, żeby nie stracić pieniędzy
w poniedziałek, godzina 10:31 Rogale
Szczegóły wypadku na DW nr 835. Jedna osoba z poważnymi obrażeniami
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl